Atkins diéta

Atkins diéta

Az Atkins diéta alapelve az alacsony szénhidrát bevitel, amely Robert C. Atkins nevéhez fűződik. A 70-es évektől kezdve több könyvében is népszerűsítette a módszert, sőt a saját túlsúlyát is ezzel kezelte. A diétájának lényege, hogy az alacsony szénhidrát bevitel miatt nem glükózból nyer a szervezet energiát, hanem a zsírszövet lebontásából. Ilyenkor ugyanis az izmok, valamint a máj glikogén raktárai pár nap alatt kiürülnek, és a szervezet kénytelen átállni más üzemanyagra; a lerakódott testzsír elégetésére (azaz a lipolízisre). Legalább napi 2 liter vizet kell inni a diéta során, és minél inkább törekedni kell a feldolgozatlan ételek fogyasztására.

A könyve szerint 4 szakaszban érhető el a kívánt testtömeg:

1. Bevezető szakasz

Az első, legkeményebb fázisban csupán napi maximum 20 gramm szénhidrát engedélyezett. Összehasonlításképpen egy dietetikus által készített hagyományos diéta étrend átlagosan napi 100-160 gramm szénhidrátot tartalmaz, egy nem fogyókúrázó átlagember napi 250-300 gramm szénhidrátot visz be, egy állóképességi hobbisportoló (pl. futó) pedig akár napi 350-400 grammot is. Így könnyen belátható, hogy ez a fázis bizony nem egy sétagalopp. Hosszú távon ez nem is lenne tartható, mert komoly anyagcsere problémák lépnének fel, ezért ez a szakasz csak két hétig folytatható.

2. Folyamatos fogyás

A következő „felvonásban” a szénhidrátbevitelt kis adagokban (heti 5 grammonként) lehet fokozni kb. napi 30-40 grammra, így ez is csak néhány hétig tarthat, de ebben a szakaszban még folyamatosan kell fogynia a diétázónak. Meg kell találni azt a pontot, ahol a fogyás lassulni kezd, és a fogyókúrázó az ideális testsúly közelébe ér.

3. Súlymegtartás előkészítő szakasza

A harmadik (szintén pár hétig tartó) szakaszban kell kikísérleteznie a fogyni vágyónak heti 10 grammos emelésekkel azt a szénhidrátmennyiséget, amitől még éppen nem gyarapszik a testsúlya, és eléri az ideális testtömegét. A bevitt szénhidrátmennyiség ebben a fázisban kb. napi 70 grammig megy fel.

4. Súlymegtartás élethosszig

A fogyókúrázó a korábbi tapasztalatait felhasználva úgy kontrollálja a szénhidrát bevitelét, hogy teljesen felhasználja mindazt, amit bevisz, de az elért eredményei megmaradjanak, tehát nem emelkedik a súlya. Ez – nemtől, életkortól, életmódtól, sportolástól függően – a könyv szerint kb. 70-120 gramm szénhidrát naponta. Ha hízás következik be, akkor a próbálkozó visszaléphet egy korábbi szakaszhoz.

Fogyasztható ételek

Paradicsom, répa, brokkoli, tök, karfiol, spenót, spárga, vegyes zöldsaláta, avokádó, húsfélék, halak, tenger gyümölcsei (kagyló, rák), szalonna, tojás, félkemény és kemény sajtok, tejföl, tejszín, vaj, növényi olajok, natúr olajos magvak.

Nem fogyasztható ételek (elsősorban az első szakaszban, később kicsit lazíthatni lehet a gyeplőn)

Kenyér, tészta, gabonafélék, krumpli, kukorica, rizs, sütemények, torta, semmilyen magas cukortartalmú nassolnivaló vagy üdítőital, tej, gyümölcsök, hüvelyesek (bab, borsó, lencse), alkohol, koffein.

Az Atkins diéta előnyei

  • valóban lehet vele fogyni
  • húsféléket és zöldségféléket lehet bőségesen enni, nincs éhezés

Az Atkins diéta hátrányai

  • kissé szélsőséges
  • túl magas fehérjebevitel, ami ízületi betegségekhez vezethet, és árthat a vesének, szívnek
  • a napi szénhidrátbevitel ajánlásai minden szakaszban (még az utolsóban is) túl alacsonyak, ez koncentrációzavarhoz, fáradékonysághoz, szédüléshez, depresszióhoz, a központi idegrendszer zavarához vezethet
  • a túl sok zsíros hús fogyasztása a visszájára is elsülhet, ha az energiamérleged pozitív (több kalóriát viszel be, mint amennyit elégetsz), mert akkor nem fog megindulni a fogyás

Összegzés

Az Atkins diéta a mai napig vita tárgya még a szakemberek körében is. Lehet ugyan fogyni vele, de úgy gondolom, van ennél egészségesebb módszer is. A szénhidrát ilyen jelentős mértékű megvonását nem ajánlom, és a zsíros húsok mértéktelen fogyasztását sem.

A legjobb megoldás egy dietetikus által összeállított lézerpontosan kiszámolt diéta étrend, napi 100-160 gramm közötti szénhidrátbevitellel (nemtől, feleslegtől függően), és persze ne felejtsük el a sportolást sem. A tartós sikert mindig az egészséges, türelmes fogyókúra és az életmódváltozás hozza el neked, így nem érdemes kockáztatni olyan diéta fajtákkal, amelyek megítélése a szakmai körökben is erősen ellentmondó.

Ne halogass tovább, vágj bele még ma az Utolsó Fogyókúrádba. Ha igazán elhatároztad magad, akkor az aktív 3 hónapos mentorprogram a megfelelő választás számodra. Ennek során szó szerint napi szinten kapcsolatban leszünk, és azonnal megkapod a hozzáférést az összes elérhető útmutatómhoz. Jelentkezz egy ingyenes beszélgetésre ide kattintva, ha azt szeretnéd, hogy kihozzam belőled a maximumot!

Ha az elhatározás megvan, de inkább a saját tempódban haladnál a cél felé, az online fogyókúra programjaim ideális választást jelentenek nagyszerű ár / érték arányban. Étrendek, receptek, edzéstervek, sportolási útmutatók teszik teljessé ezt a lehetőséget is.

Ha pedig egyelőre csak ismerkednél a tartós és egészséges fogyás témakörével, töltsd le és tanulmányozd át az ingyenes útmutatómat, amely sok fogyókúrával kapcsolatos tévhitet eloszlat.

0 hozzászólás

Hozzászólások

Kérdésed vagy véleményed van?
Írj bátran! (Az E-mail cím nem jelenik meg nyilvánosan, a Honlap nem kötelező.)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük